Cena od:      do:         Kraj:         Typ:   

Bazarbox.cz / Blog / Proč vlastní studnu?

Proč vlastní studnu?

Mít vlastní studnu zcela jistě není k zahození. Cena vody se neustále zvedá a v současné době se stala položkou na předních místech v rodinném rozpočtu. Nač tedy platit za vodu velké peníze, když ji můžete mít zadarmo? Nehledě na to, že Vám vlastní studna zhodnotí nemovitost.


Kolik ušetříte

Vlastní studna se Vám určitě vyplatí a to i v případě, že voda na Vašem pozemku není příliš vhodná na používání. Pomocí moderních molekulárních filtračních systémů budete mít vodu dobrou a zdravou. Mít vlastní studnu se vyplatí nejen chalupářům, ale i majitelům domků. Za jeden rok můžete ušetřit průměrně 12 000,- korun a vzhledem k tomu, že poplatky za vodu rok co rok stoupají, pak částka za ušetřenou vodu bude vyšší. 

Jsou dvě základní varianty studen. Kopaná nebo vrtaná. Vrtané studny mívají mnohem kvalitnější vodu než studny kopané, nehledě na to, že se lze díky vrtu dostat do mnohem větší hloubky.

Kopanná, nebo vrtaná studna

Pokud zvažujete, jestli  kopanou nebo vrtanou studnu, pak věřte, že vrtaná studna je výhodnější. Tak především, vydatnost zdroje je podstatně vyšší než u studny kopané, daleko vyšší pravděpodobnost kvalitní vody, je zde trvalý přítok, i když jsou srážky minimální. Provedení je podstatně rychlejší než u studny kopané, návratnost investic je také velmi rychlá. Vrtat lze i v těžce dostupném terénu a jsou vrtány po spodní vodonosné vrstvy, tudíž je neohrožují výkyvy počasí. U kopaných dochází k vysychání v případě, že je suchý rok. K poškození terénu dochází minimálně, jste nezávislí na okolních zdrojích vody, jako jsou okolní studny nebo obecní vodovod.

U kopaných studní jsou pořizovací náklady vyšší na metr hloubky, proto se většinou provádějí tam, kde je dostatek mělké a nezávadné podzemní vody a zároveň i dobrá prostupnost zvodnělých vrstev. V případě, že vykopete studnu na nevhodném místě, množství vody je pak ovlivněno výkyvy počasí a vody je pak nedostatek. Výhody kopaných studní spočívají v tom, že se dobře čistí i udržují.

TOPlist TOPlist