Cena od:      do:         Kraj:         Typ:   

Na co nezapomínat při nákupu přes inzerát

Na internetovou inzerci a bazary nás přivádí buď prodej vlastního majetku či nákup cizího zboží. Nespornou výhodou nakupování přes inzerát je finální cena, která je o velkou část nižší než nové produkty. Ve správném případě je cena snížena o stupeň opotřebení produktu. Dá se tedy i relativně neškodnou vadou získat jinak perfektně fungující přístroj za zlomek původní ceny. Takový prostor pak přiláká nejen spousty zájemců, ale také značné množství podvodníků. Bazarbox vám poradí, na co si dát pozor a jak "nesednout na lopatu" zlodějům.

Jak už bylo výše zmíněno, hlavním faktorem inzerátu je právě cena. Je dobré si předem zjistit, například pomocí srovnávačů cen (Heuréka apod.), jaká je průměrná prodejní čili původní cena produktu. Opravdu se stává, že někteří "spekulanti" prodávají zejména chytré telefony za vyšší cenu, než se dají koupit nové v internetových obchodech. Poté jsou však vyloženě podvodníci, kteří lákají na naopak extrémně nízkou cenu produktů. V případě, že produkt není značně vzhledově i funkčně poškozený, je to indikátor, že je inzerát pochybný. Zde je třeba komunikovat s prodejcem minimálně po telefonu a v ideálním případě si sjednat schůzku a zkontrolovat produkt. Pokud to není možné nebo se prodejce vymlouvá, raději dejte od inzerátu ruce pryč.

Řekněme, že je cena v pořádku a chcete produkt koupit. Ideálně začněte komunikaci s prodejcem ve stylu vyžádání si detailních fotek produktu a dalších informací o stáří, užívání atd. Zde je bod zvratu. 90% prodejců se dřív nebo později ochotně ozve a zašle, co budete potřebovat. Pak můžete přistoupit k platbě.  Spousta prodejců odmítá posílat zboží na dobírku a vyžaduje platbu předem. Zde si také musíte dát pozor. Nejčastější podvody bývají spojovány s platbami přes různé e-peněženky typu Blesk peněženka nebo Western Union. Navrhněte platbu předem poštovného a doběrečného. Zaplatit celou cenu produktu předem přes účet s sebou stále nese určité riziko. Ideální je pochopitelně osobní převzetí, to však někdy z důvodu velké vzdálenosti nejde. 

Nyní víte ty nejzásadnější detaily při nákupu věcí přes online inzerci. Na konec články ještě shrnu klíčové body.
  • platit předem na účet jen v posledním případě
  • komunikovat nejen přes email ale také přes telefon
  • pohlídat si fér nabídku ceny
  • najít kompromis s prodejcem
  • být aktivní a obezřetný
TOPlist TOPlist