Cena od:      do:         Kraj:         Typ:   

Bazarbox.cz / Blog / Shetlandský ovčák, sheltie - půvabné plemeno

Shetlandský ovčák, sheltie - půvabné plemeno

Toto půvabné plemeno má předky v řadách dlouhosrstých kolií, od nich přejímá podobnosti, kterými jsou barvy husté srsti, tvaru těla a charakterových znaků. Dříve byla výchova sheltie směřovaná především k hlídání stáda ovcí, kde důsledně zastávala svou úlohu hlídače a naháněla stádo tam, kam pán poručil. Díky své odolnosti snášela vyhrocené situace bez většího nervového vypětí, které za dobu její hlídací směny často nastávaly.

Částečně jí tato vlastnost od průběhu formování charakteru plemena zůstala, ovšem v souvislosti s ní někdy soupeří s výraznou, někdy až přehnaně citlivou povahou. Sheltie je vnímavá do takové míry, že pokud její majitel snadno podléhá nervozitě nebo stresu, pes si jeho pocity přivlastní a sám se jimi trýzní. Je empatická natolik, že ji samotné se nesmírně dotýká jakýkoliv projev hněvu ze strany majitele. To, že je emocionálně labilní, někdy také může do jisté míry zasáhnout během jejího výcviku. Její pozornost mohou snadno odvést rušivé podněty z jejího okolí.

Psi sami o sobě nesnáší příliš dobře hrubé jednání a netaktní výchovu, v případě sheltie to platí trojnásob. V situaci, kdy je vystavena násilí a bolesti z ní vyplývající, odmítá s takovým člověkem komunikovat, uzavře se do sebe a instinktivně čeká, až se vlna hněvu přežene. Jakmile je po bouři a majitel svůj hněv dokázal zklidnit, pes se trochu uvolní. Neznamená to však, že by bylo majiteli odpuštěno. Sheltie a její přecitlivělá povaha nezapomíná, že jí bylo do jisté míry jakýmkoliv nešetrným jednáním ublíženo.

Takový impulzivní majitel přitom sám sebe ochuzuje o věrnost inteligentního a učenlivého psa, jakým sheltie je. Pokud není vystavena zmíněnému stresu a vyrůstá v klidnějším prostředí spokojená a oddaná svému psovodovi, bude mu hrdou partnerkou při vykonávání volnočasových aktivit, a výcvikem projde bez problémů. Chápe rychleji, než leckterá rasa, a svému pánovi tak při jejím učení ušetří čas a někdy i peníze.

TOPlist TOPlist