Cena od:      do:         Kraj:         Typ:   

Bazarbox.cz / Blog / Louisianský leopardí pes přezdíván Catahoula

Louisianský leopardí pes přezdíván Catahoula

Vznik tohoto plemena se připisuje křížení španělského mastifa s vlkem, ke kterému údajně došlo u jezera Catahoula v Louisianě. Podle místa domnělého splynutí dvou různých ras je Louisianský leopardí pes přezdíván Catahoula.

Louisianský leopardí pes je pokládán za opravdovou osobnost. Je vůdčím typem, má sklony k výrazné dominanci. Převládá u něj tvrdohlavost, se kterou se odhodlaně pouští do akce. Nerad si do něčeho nechává mluvit. Ze všeho nejspokojenější je, když může sám zhodnotit určitou situaci a podle ní se svobodně rozhodnout. Nejraději by nedal na nikoho jiného než na sebe.

Proto je většina majitelů Louisianského leopardího psa nespokojena, když očekává od zvířete přirozený respekt vůči člověku a příkladnou poslušnou, kterou však toto plemeno nabídnout nemůže. V případě, že psovod vyšle povel, než a vůbec jestli dojde k jeho uskutečnění, je na samotném psovi. Ten si před vykonáním povelu důkladně promyslí, jestli je pro něj vhodné se daným rozkazem zabývat, a dodatečně buď úkol splní nebo bude na přání psovoda rezignovat.

V čem vyniká a může být svému majiteli užitečný, je hlídání revíru. S jeho obranářskými sklony se nejbližší nemusí obávat rizika přepadení, o zachování jejich bezpečí se spolehlivě postará louisianský leopardí pes. Když zaregistruje neznámý pohyb, svou nedůvěru dává najevo hlasitým štěkotem, čímž může upozornit na neočekávaného hosta. Pokud zavětří nebezpečí, ve kterém se může ocitnout jeho majitel a příbuzní, je pánem situace; rázně se chopí své povinnosti ochránit nejbližší stůj co stůj.

Příbuzné svého pána sice chrání, ale neznamená to, že je vhodné nechat ho na delší dobu s nimi bez dozoru; především s těmi nejmenšími. Pro své agresivní sklony není vhodným společníkem pro děti. Ač třeba nechtěně může v nadšení ze hry provést jakýkoliv nekontrolovatelný pohyb, který může ublížit dítěti, které nemá ještě dobře vyvinuté obranné reflexy jako dospělí lidé.

TOPlist TOPlist