Cena od:      do:         Kraj:         Typ:   

Bazarbox.cz / Blog / Bernský salašnický pes švýcarské rasy

Bernský salašnický pes švýcarské rasy

Tento nádherný pes švýcarské rasy zajisté uchvátí milovníky psů, obzvlášť ty, kteří mají slabost pro větší, dlouhosrsté jedince. Jeho srst je obalena do trikolory odstínu hnědé, která je k vidění v místech nad očními víčky psa, okolo tlamy, také na vnitřní straně těla, na břiše a stehnách zvířete.

Černá je rozprostřena po celé délce vnější části těla, lemuje ocas, zadní končetiny, pokračuje přes záda zvířete až k předním tlapkám a nezapomíná přitom ani na hlavu psa včetně uší. Bílá uzavírá třetici zbarvení, tvoří hranice mezi hnědou a černou přes celý obvod hrudi psa a ve stejném úhlu pokračuje na hlavě u tlamy k čelu, kde končí a následuje černá.

Dalo by se říct, že je v určitém smyslu obětí vtipu matky přírody, která zkombinovala statnou a nebezpečně vyhlížející schránku psa s duší krotkého a milujícího zvířete, přičemž stvořila bernského salašnického psa. Plemeno totiž naprosto zbožňuje kontakt s lidmi, často se stává, že snadno přilne během rekordně krátkého času i k člověku, se kterým se sotva poznal.

Při jeho značné velikosti i statnému typu těla by přitom spíš přirozeně patřila agresivita; tu ovšem plemeno postrádá a místo ní okolo sebe rozdává lásku a srší vyrovnaností. Pokud je mu fyzicky ublíženo, s gestem se smiřuje narozdíl od citlivějších ras odlišně, a to díky vysokému prahu bolesti. Nevyhledává konflikty a když už se dostane do vyhrocenější situace, s bohorovým klidem z ní doslova vycouvá a prostě odejde.

Když přijde do styku s ostatními zvířaty, chová se flegmaticky, nevadí mu, nepotřebuje si u nich získávat respekt, často je ignoruje a nezabývá se jimi. Kdy se však jeho klidná strana promění v revoltujícího obra, je při koupacích rituálech; při nich doslova trpí a odpočítává vteřiny, kdy bude moct opustit mokré bojiště a vrátit se zpět ke svému pohodlí.

TOPlist TOPlist